Lem Sogns Jagtforening
Næste arrangement:
Lørdag d. 16. og lørdag d. 23. august kl. 10:00 - 12:00
Flugtskydning i Skjern, se mere i kalenderen.
Se flere arrangementer i kalenderen.
Se resultat af kredsskydningen d. 21. juni (flere sider) her.
Se skydetider for jagtfeltskydning d. 20. sep. her.
QR kode til MobilePay:
Se billeder fra vores arrangementer i vores fotogalleri.
Vigtigt:
Fremover vil udsendelse af mail og sms fra Lem Sogns Jagtforening være baseret på de oplysninger, som står på medlemslisten via Danmarks Jægerforbund.
Dels har vi nu fået mulighed for at udsende mail og sms via forbundets hjemmeside, dels slipper vi for at bruge tid på at opdatere listerne manuelt.
Det kan være ret tidskrævende at holde de lister opdateret, da vi ofte ikke får besked når medlemmer skifter mobil nr. eller nok især mailadresse.
Og der er også en del ud- og indmeldinger, hvor det ofte glipper at få tilrettet i disse lister.
De ”nye” GDPR-regler stiller også ret store krav til hvilke oplysninger om medlemmerne vi gemmer på egen computer, og hvordan vi holder dem opdateret.
Det kan fremover køre helt automatisk, så vi kan koncentrere os om at huske at sende mail og sms.
Men det kræver, at jeres oplysninger til Danmarks Jægerforbund er korrekte. Derfor vil vi be jer om at tjekke disse oplysninger, og evt. opdatere dem, hvis de ikke er korrekte.
Det gøres ved at logge ind på medlemsnettet. Gå ind på https://www.jaegerforbundet.dk/ og klik på ”Medlemsnet” > Log ind med mailadresse og kode.
Har du ingen kode eller har glemt den, klikker du på ”Har du glemt din adgangskode” og du vil få tilsendt en kode på den e-mailadresse, som du har oplyst til Danmarks Jægerforbund.
Hvis du ikke har en valid e-mailadresse hos Danmarks Jægerforbund, er du nødt til at ringe til medlemsservice på 88 88 75 00 eller skrive til dem på medl@jaegerne.dk , og så vil de hjælpe dig videre, så du fremover kan logge ind.
Når du er logget ind, klikker du på ”Mit medlemskab” > ”Min profil”
Her kan du opdatere dine oplysninger, ændre adgangskode, tilmelde nyhedsbreve og downloade medlemskort og andet.
Hvis disse oplysninger ikke er opdateret, vil modtagelse sms og e-mail stoppe, da vi (heldigvis) ikke har mulighed for at rette i jeres personlige data hos Danmarks Jægerforbund.
Jeg er bevidst om, at for nogen vil dette virke lidt uoverskueligt, men for de fleste er det ikke så svært, mange af os dribler jo dagligt rundt på diverse hjemmesider, hvor der kræves valide e-mail og koder.
For jer der ikke kan finde rundt i det, vil jeg be jer søge hjælp ved en mere kyndig udi it-verdenen i jeres nærhed.
Har du ikke nogen til at hjælpe, vil jeg også gerne være behjælpelig i den udstrækning tiden tillader det.
Jeg undskylder for besværet, men ber jer tænke på, at I skal gøre det én gang (og selvfølgelig igen, hvis I ændrer tlf. nr. eller mailadresse)
Hvorimod jeg sidder med det ofte, da jeg får en del mails retur p.g.a. forkerte mailadresser + bruger en del tid ved ud- og indmeldelser.
M.v.h. Formand Ole Jensen - februar 2024
Hvis du som medlem gerne vil have påmindelser om lokale arrangementer på mail eller sms, er det vigtigt du holder dine kontakt oplysninger opdateret på Jægerforbundets hjemmeside.
Hvis du har en profil på Facebook, bliv medlem af gruppen "Lem Sogns Jagtforening"
Britisk forbud mod bly på vej
10. jul. 2025
Fra 2026 vil blyammunition i UK blive forbudt med en tre års overgangsperiode. BASC støtter en grøn omstilling, men udtrykker bekymring over tidshorisonten og konsekvenser.
Litauisk projekt inspireret af dansk model
09. jul. 2025
Litauens Jagt- og Lystfiskerforbund har med dansk støtte udviklet et nyt nationalt naturformidlingsprojekt for børn. Det bygger på erfaringerne fra Bliv NaturligVis.
1. afsnit: Fundamentet i hundens uddannelse
09. jul. 2025
Første afsnit i jægerforbundets sommerserie om hundetræning handler om grundfærdighederne. De skal naturligvis på plads, før du kan gå videre til næste step i træningen.
Ny 3D-bane i Støvring
08. jul. 2025
Den 29. juni skulle Støvring & Omegns Jagtforenings nye 3D-bane testes - sådan for alvor. Banen er anlagt i umiddelbar nærhed af det nye klubhus.
Muligheder for handel med nedlagt hjortevildt
08. jul. 2025
Bestandene af kron- og dåvildt er stigende, og mange jægere efterlades med mere vildt, end de selv har plads til i fryseren – og hvad gør man så?